KAMU MEVZUAT SİSTEMİ
 
KAMU MEVZUAT SİSTEMİ
     
 
  <<< Geri Dön
KAMU MEVZUAT SİSTEMİ


Kamu Mevzuat Sistemi (KMS), yürürlükte olan tüm mevzuatın kayıt altına alındığı ve tek merkezden vatandaşlara ilan edildiği sistemdir. Sistemde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tüm mevzuat ile bakanlıklar, bağlı/ilgili/ilişkili/koordine kuruluşlar, belediyeler ve üniversiteler tarafından resmi gazetede yayımlanmadan yürürlüğe konulan her türden ikincil mevzuat da yer almaktadır. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararlarının sisteme kayıt çalışmaları yakın bir tarihte başlatılacaktır.
KMS’de 2015 yılı itibariyle yürürlükten kaldırılan mevzuatın son metni ile Resmi Gazete’de yayımlanan ilk metnine, 2015 yılı öncesinde yürürlükten kalkan mevzuatın Resmi Gazetede yayımlanan ilk metinlerine erişilebilir, bir mevzuatın dayandığı üst mevzuat ile bir üst mevzuatın, dayanak olarak kullanıldığı alt mevzuat listelenebilir. Ayrıca bir mevzuatın yürürlükten kaldırdığı mevzuat listesi ve bu mevzuatın Resmi Gazete’de yayımlanan ilk metinleri görüntülenebilir.
İstatistikler sayfasında, mevzuatın türlerine göre yürürlükte olan ve yürürlükten kaldırılan mevzuat (2015 yılı öncesi yürürlükten kaldırılan mevzuatın tespiti ve ilişkilendirme çalışmaları devam etmektedir) ile kurum içi ikincil mevzuat sayılarının kurumlara göre dağılımı raporlanabilir.
Arama motorundan listelenen mevzuat ile varsa;
- Kurulan kurumlara/birimlere,
- Sunulan kamu hizmetlerine,
- oluşturulan belge örneklerine
ve bunlara ilişkin KAYSİS’te bulunan DETSİS, HEYS, DBYS gibi diğer alt uygulamalarda tanımlı bilgilere erişebilirsiniz.